Cevizin EKOLOJİK KOŞULLAR

Toprak İstekleri:

Ceviz ağaçları toprak bakımından seçici olmamakla beraber, genellikle derin ve iyi drene olmuş, taban suyu seviyesi 2.5-3 m.den yukarı olmayan, fazla su tutmayan gevşek, süzek, çakıllı, kumlu, tınlı, siltli ,alüvyonlu topraklardan hoşlanır.Ceviz kirece dayanıklıdır ve alkali toprakları sever.
 
Cevizler toprak ve sulama suyundaki tuzluluğa aşırı derecede duyarlıdırlar.
 
Tuzluluk arttıkça verim azalır.Kök derinliğini sınırlayan tamamen killi,milli ve kum birikintileri ceviz ağaçlarının gelişme gücünü ve ağaç iriliğini sınırlayabilir.
 
İklim İstekleri:
 
Çeşitlerin iklim ihtiyaçları çok iyi saptanmalı ve özellikle ilkbahar geç donları yönünden risk olmamalıdır.Yüksek yaz sıcaklıkları, kış donları, sisler, yağış miktarı, yağış zamanı ve rüzgar gibi iklim koşulları yetiştirilecek ceviz çeşidine göre önem arz etmektedir.
 
Bir bölgede ceviz yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli faktörlerin başında ilkbahar ve sonbahar geç donları gelmektedir.Çok geç yapraklanan ceviz çeşitlerinde vejetasyon süresi kısa olduğu için,olgunlaşamayan sürgünlerin erken sonbahar donlarından zarar gördüğü de bir gerçektir.ilkbahar geç donlarından sadece dişi çiçekler değil aynı zamanda erkek çiçekler de zarar görmektedirler. Kış soğukları bitkileri öldürecek kadar (-25ºC) düşük olmamalıdır. 38ºC sıcaklıktan sonra güneş yanıklığı,iç büzülmesi gibi zararlanmalar başlar.Bu nedenle -25ºC ve 38ºC ceviz ağacının yetişebileceği sıcaklık aralığını göstermektedir.
 
Soğuklama ihtiyacı( 800-1800 saat) karşılanmalıdır.
 
Ceviz rüzgarlarla tozlanması nedeniyle tozlanmayı garanti altına alacak yeterli oranda rüzgar ve açık hava ceviz yetiştiriciliğinde arzulanan iklim istekleri arasında bulunmaktadır.Özellikle tozlanma zamanı havaların sisli gitmesi arzulanmaz.
 
Kaynak: http://www.bahcebitkileri.org

  


 

Telif Hakkı © 2015 ASİL Fidancılık. Tüm Hakları Saklıdır.

İzinsiz kopya edilemez, değiştirilemez, dağıtılamaz, kullanılamaz.

Designed by Free Joomla Templates