CEVİZİN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Türkiye.de yetiştirilen cevizin (Juglans regia L.) doğal yayılış alanı Orta Asya ve Anadolu.dur. Dünya.da üretimi en yaygın olan ceviz çeşidi budur.
 
Uygun tozlayıcı çeşitlerin belirlenmesi ceviz yetiştiriciliğinde önemli konuların başında gelmektedir.Yeni kurulacak plantasyonlarda seçilecek çeşitlerin döllenme biyolojileri iyi araştırılmalıdır.
 
Ceviz yetiştiriciliğinde fidanlar değişik yollarla üretilmektedir.Bunlar;
 
1)Jeneratif Üretim: Tohumdan üretilen çöğürlerden elde edilen olup,istenen çeşit ve karakter özelliğini tamamen göstermez ve geç meyveye yatar.
 
2)Vejatatif Üretim:Çöğür üzerinden istenen kültür çeşitlerinin aşılanması şeklindeki üretimdir.Çeşit özelliğini taşıması için fidanların vejatatif (aşı,doku kültürü,çelikle) yolla çoğaltılması gereklidir.Özellikle Batı ülkelerinde ve Amerika.da aşı ile çoğaltma tekniği kullanımı artmış ve ceviz yetiştiriciliği seleksiyon yoluyla aşılanarak yapılmaktadır.
 
Islah edilmiş olan ceviz çeşidinin korumaya alınması ve çoğaltılmasında en uygun yöntem aşı ile çoğaltmadır.
 
Cevizde en çok kullanılan aşı yöntemi yama göz aşısıdır.İklim koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmesine rağmen genellikle aşı mevsimi Ağustos ayının ikinci haftasından Eylül ayının ilk haftasına kadar devam eder.Ayrıca makineli omega aşısı,yarma kalem aşısı,dilcikli aşı gibi aşı yöntemleri de kullanılır.
 
Aşılı ceviz fidanı üretiminde aşı yapılacak anacın seçimi de son derece önemlidir.Anaç kuvvetli bir kök yapısına sahip olmalı,verimli olmalı,her sene meyve vermeli ve hastalıklara karşı dayanıklı olmalıdır.
 
Cevizde çeşitliliği sağlamak amacıyla Anadolu.nun hemen her bölgesinde yer alan yerli ceviz ağaçlarından istenilen kalite özelliklerine sahip olan tip ve çeşitlerin seleksiyon yolu ile seçilmesi,vejatatif yöntemlerle fidan üretimleri ve bölgelere uygun çeşitlerin yayımı öncelikli çalışmaların içinde yer almaktadır.
 
Ceviz çeşitleri çelikle, doku kültürü ve daldırma usulü yöntemleri uygulanarak da çoğaltılabilmektedir.
 
Kaynak: http://www.bahcebitkileri.org

  


 

Telif Hakkı © 2015 ASİL Fidancılık. Tüm Hakları Saklıdır.

İzinsiz kopya edilemez, değiştirilemez, dağıtılamaz, kullanılamaz.

Designed by Free Joomla Templates